İsviçre basını göklere çıkardı! ‘Murat Yakın’ın heykelini dikin’

EURO 2024 A Grubu’nda İsviçre, elemelerin flaş takımı Macaristan’ı mağlup ederek turnuvaya üç puanla başlarken, üç gollü galibiyette aslan payı Murat Yakın’a verildi. İsviçre basını Türk asıllı teknik adamı adeta göklere çıkardı, övgüyle söz etti.
Deneyimli teknik adamın Shaqiri ve Amdouni gibi isimleri yedek kulübesine oturtarak maça başlamasının herkesi şaşırttığı ancak planında başarılı olduğunun altı çizildi. Macarların karşılaşmada varlık gösterememesi, bu taktik anlayışa bağlandı.

‘Kaybetseydi eleştiriler yıkıcı olurdu’

Sky Sport İsviçre’de ‘Murat Yakın’ın heykelini dikin’ başlığıyla yayınlanan yazıda “Eğer Macaristan’a kaybetmiş olsalardı, eleştiriler sadece yüksek sesli olmakla kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen yıkıcı da olacaktı. Bazıları ‘Bu turnuvadan sonra Yakın’ın ayrılması gerekiyor’ diyeceklerdi” ifadeleri kullanılarak şöyle devam edildi:

‘Yakın taktik açıdan bir tilki’

“Murat Yakın bir kez daha kendi yolundan gittiğini gösterdi. Sonuç olarak fikirlerinin peşinden gitti. Bunu herkes anlayamayabilir. Yakın taktik açıdan bir tilki. Çok özel bir futbol anlayışı var. Taktik büyücüsü Murat Yakın’a ve cesur kararlarına teşekkürler. Bu yüzden onun heykeli dikilmeli.”

‘Marco Rossi ve herkesi şaşırttı’

Blick gazetesinde şu satırlara yer verildi: “Murat Yakın Macaristan’ı mat etti. Macaristan’ı 3-1 mağlup eden milli takım, Köln’deki Avrupa Şampiyonası’na rüya gibi bir başlangıç yaptı. Murat Yakın’ın taktiksel hamleleri sayesinde rakibini mat etti. Milli takım antrenörü olarak ilk Avrupa Şampiyonası maçında itibarının hakkını verdi. Yakın, mevkidaşı Macaristan teknik direktörü Marco Rossi de dahil olmak üzere açılış maçında herkesi şaşırttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x