Türkiye, demir çelik ihracatında Avrupa birinciliği hedefliyor

Türkiye, bu yılın ilk 3 ayında toplamda 9 buçuk milyon ton çelik üretti. Dünya çapında sekizinci; sektörde devleşmiş Almanya’dan sonra ise Avrupa çapında, ikinci sıradan listeye dahil oldu.

Dünya çapındaki istatistiklere göre ise Çin; en fazla üretim yaparak 256,6 milyon tonla birinciliğini sürdürdü. Hindistan 37,3 milyon ton üretim yaparak sektörde devleşmiş ikinci ülke oldu.

İHRACAT GETİRİSİ 14 MİLYAR DOLAR
Demir çelik ihracatçısı Evren Akar, “Türkiye açısından bakıldığında 35, 1 milyon tonluk üretimin 15, 1 milyon tonu ihracat kapasitesini dolduruyor. Sektörün ihracat getirisi ise 13, 9 milyar dolar…” ifadelerini kullandı.

DIŞA BAĞIMLILIK BİTEBİLİR
“Hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir enerjinin üretim içindeki payını artırmayı planlıyoruz” diyen Akar “Güneş enerjisinin Türkiye’nin elektrik kurulu gücündeki payı yüzde 9,41 seviyesine ulaştı. 2035’e varıldığında Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık yüzde 500 artması bekleniyor. Bu artışla, Türkiye’nin enerji ihtiyaçlarını sürdürülebilir, bağımsız bir zemine oturtma hedefleniyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x